27.09.2016r. przyjechali do naszej szkoły aktorzy z Krakowskiego Teatru ,,Kurtyna''. Bohaterami przedstawienia byli: Jasio, Paweł i Mariolka, uczniowie klasy 5b. Opowiadało ono o złym zachowaniu Pawła, który zachowywał się nieodpowiednio wobec swoich koleżanek i kolegów, np. publikował ich zdjęcia w nietypowych sytuacjach w Internecie lub szantażował ich i wymyślał nieprzyzwoite przezwiska. Robił tak, ponieważ sytuacja w jego domu rodzinnym nie była najlepsza... Jego tata zostawił go z mamą kiedy był jeszcze mały, dlatego wychowała go sama. Nie mogła sobie z nim poradzić. Na końcu Paweł nauczył się, że tak nie wolno, ale tylko dlatego, że Jasio (kolega z klasy) zapadł w śpiączkę. Przykre, że musiało się stać coś złego, by bohater zrozumiał, jak złe było jego zachowanie.
Uczniowie byli zadowoleni, a w niektórych sytuacjach rozbawieni, więc mam nadzieję, że teatrzyk był udany, przede wszystkim jednak pouczający.
K. Łasak
21 września wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Sępólna Kraj. do Oczyszczalni Ścieków. Po pouczających zajęciach mieliśmy okazję na aktywny wypoczynek na Placu Przyjaźni.
M. Muzioł
„Borsuk Bazyli wyrusza do miasta”
15 września do naszej szkoły zawitał teatr dwóch aktorów, który przedstawił spektakl pt. ,,Borsuk Bazyli wyrusza do miasta”. Każdy uczeń uważnie śledził perypetie przesympatycznego borsuka Bazylego. Tematyka przedstawienia dotyczyła zasad ruchu drogowego oraz bezpiecznego zachowania i poruszania się po mieście. Wszystkie dzieci, pomagając borsukowi, mogły przypomnieć sobie znaczenie świateł sygnalizacyjnych oraz znaczenie znaków: stop i przejście dla pieszych. Utrwaliły również numery alarmowe, z których należy korzystać podczas zagrożenia życia lub zdrowia. Uczniom bardzo podobała się ta pouczająca i wesoła bajka.
R. Dąbrowski
Wycieczka edukacyjna do Osieka
W dniu 5 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły pojechali dwoma autokarami do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, by uczestniczyć w imprezie edukacyjnej „Jesień w polu i zagrodzie”. O godzinie 8:45, gdy już wszyscy byliśmy w szkole, odbyła się zbiórka. Następnie pod opieką nauczycieli wsiedliśmy do autokarów i ruszyliśmy w drogę.
W Osieku byliśmy około godziny 10:00. Na miejscu zjedliśmy śniadanie. Następnie podzielono nas na grupy i według przewodników, które otrzymali nauczyciele, zaczęliśmy zwiedzać. Na samym początku dowiedzieliśmy się, że obecnie w muzeum znajduje się 28 dużych obiektów architektonicznych, chałupy i zabudowania gospodarcze od XVIII wieku do początków XX wieku, trzy wiatraki, kościół, kuźnia i tartak oraz przykłady tzw. małej architektury: kapliczki przydrożne, piece chlebowe, studnie i piwnica ziemna.
Najpierw weszliśmy do starej remizy strażackiej, w której zobaczyliśmy stare wozy i przyrządy do gaszenia pożarów. Następnie mieliśmy okazję widzieć jak kiedyś orano pole. Przyglądaliśmy się omłotom cepami, czyszczeniu ziarna i mieleniu go na żarnach. Potem poszliśmy do Pani, która przędła na kołowrotku, przyglądaliśmy się tkaniu na krośnie i deseczkach tkackich. Na następnych pokazach smakowaliśmy wyroby z dyni i robiliśmy masło. Pokazano nam, jak dawniej kisiło się kapustę, piliśmy syrop z buraków cukrowych (czyli ,,czarne złoto'') oraz byliśmy w chacie zielarza, w której smakowaliśmy napar z melisy, był bardzo smaczny. Zobaczyliśmy szkołę wiejską, warsztaty rzemieślnicze (kowala i szewca), sklep, karczmę i kościół.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Górki Klasztornej k. Łobżenicy. Znajduje się tam najstarsze w Polsce Sanktuarium Maryjne. Zjedliśmy ciepły posiłek, a następnie zostaliśmy oprowadzeni przez księdza, który opowiedział nam, że Matka Boża objawiła się w tym miejscu pasterzowi w roku 1079. Dzisiaj miejsce to jest znane z Cudownego Obrazu Matki Bożej Góreckiej oraz studzienki, w której woda z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Opiekunami tego miejsca są od 1923 roku Misjonarze Świętej Rodziny.
Myślę, że wycieczka podobała się wszystkim uczniom, a chłodny wiatr oraz niska temperatura, nie przeszkodziły w poznaniu nowych i wyjątkowych miejsc w naszym regionie.:)
K. Łasak
Zapraszamy do galerii
ROK SZKOLNY
2016/2017
W dniu 23.09.2015r. odbyła się integracyjna wycieczka rodziców i uczniów grupy „O” do Leśnictwa Świdwie w miejscowości Dębiny. Pan Leśniczy pokazał dzieciom swoje biuro, sprzęt z którego korzysta w pracy i opowiedział na czym polega praca leśniczego. W dalszej części spotkania, dzieci obejrzały króciutkie filmy, których bohaterami były liski i borsuki z miejscowego lasu. Wielką atrakcją okazały się prawdziwe nory , które dzieci na żywo mogły obejrzeć. Słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, konkurencje sportowe oraz zabawy z chustą animacyjną uatrakcyjniły nasze spotkanie, dzięki czemu pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
"Książki naszych marzeń" to konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w którym bierzemy udział. na konkurs przygotowaliśmy filmik o naszych wymarzonych książkach, zapraszamy do obejrzenia . Wyniki konkursu w grudniu! Tymczasem prosimy o trzymanie kciuków. Jak wygramy do szkolnej biblioteki otrzymamy zestaw 50 książek, które sami wybraliśmy.
VID-20141209-WA0000.avi
W dniu 3 października 2014 roku grupa "0" ze Szkoły Podstawowej w Przepałkowie udała się na edukacyjną wycieczkę do Nadleśnictwa Runowo. Mali odkrywcy uczyli się rozpoznawać drzewa po rodzaju kory oraz liście, które spadły z drzew. Dzieci dowiedziały się również, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią wśród zwierząt. Były rebusy i zagadki przygotowane przez panią leśnik. Wspólne spotkanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami.
Aby zobaczyć zdjęcia kliknij TUTAJ
Dnia 22 września uczniowie klas I-IV odwiedzili Muzeum Borów Tucholskich. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę "Fauna i flora Borów Tucholskich" oraz "Etnografia Borów Tucholskich". Przenieśliśmy się w świat dzikiej przyrody. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem osadnictwa i życia codziennego Borów Tucholskich w przeszłości.
Młodsze klasy miały szanse obejrzeć film dotyczący segregacji odpadów i dbałości o środowisko. Dzieci z ciekawością słuchały i odpowiadały na pytania.
Zapraszamy do galerii --> Kliknij tutaj
Szkolny zestaw podręczników szkolnych obowiązujący w roku szkolnym 2014/2015
Serdecznie zapraszamy do naszego oddziału przedszkolnego. Poniżej znajdą Państwo niezbędne materiały.
Dziewiętnastego listopada został zorganizowany przez księdza proboszcza wyjazd do kina "Helios" w Bydgoszczy na film pt. "Największy z cudów". Na ten wyjazd wybrały się osoby z naszej szkoły oraz z Wałdowa. “Największy z cudów” to porywająca, pełnometrażowa, animowana opowieść z aniołami i demonami w tle. Skupia się na życiu trzech bohaterów znajdujących się w tarapatach. Ich losy krzyżują się, kiedy wiedzeni przez tajemnicze istoty udają się do kościoła, nie zdając sobie sprawy, że to już na zawsze całkowicie odmieni ich życie. Z pomocą aniołów staną się świadkami prawdziwego cudu. Znajdą się w samym środku walki dobra ze złem.
7 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej w Przepałkowie odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia, z okazji której zostało przygotowane przedstawienie pod kierunkiem pani Barbary Zapalskiej pt. „W królestwie Ołówkolandii”. W przedstawieniu oprócz bohaterów dnia, wzięło udział sześciu uczniów klasy piątej. Pierwszaki musiały poddać się próbie recytacji, śpiewu, rozwiązywali zadanie matematyczne i odpowiadali na zagadki. Po przedstawieniu Pani Dyrektor pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Przepałkowie. Na zakończenie Pierwszakom zostały złożone życzenia. Otrzymali oni drobne upominki i zakładki przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Następnie rodzice z dziećmi, wychowawczynią i panią Dyrektor udali się na poczęstunek.
Angelika Zielińska
11 października 2013 r. o godzinie 12.30 w Szkole Podstawowej w Przepałkowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Papieskiego i Przyjęcia uczniów klasy IV do starszej grupy wiekowej.
W uroczystości brali udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni rodzice.
Uczniowie klasy piątej w inscenizacji pt. „Jan Paweł II – Papież dialogu” przypomnieli sylwetkę i nauczanie Jana Pawła II. W prezentacji multimedialnej wspomniano wiele wzruszających momentów, które miały miejsce podczas spotkań Papieża z ludźmi na całym świecie.
W dalszej części uroczystości uczniowie klasy czwartej recytując wiersze, podziękowali pracownikom szkoły za ich poświęcenie i codzienną pracę. Wręczono laurki i przygotowane przez uczniów zasłużone medale.
Następnie pięcioro uczniów musiało pozytywnie przejść „egzamin”, by zostać przyjętym w poczet „starszaków”. Dzielnie odpowiadali na pytania stawiane przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego, bowiem z widowni czuli wsparcie ze strony swych kolegów, nauczycieli i rodziców. Dalsza część ich święta miała miejsce w sali nr 10 podczas poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Apel poświęcony Dniu Edukacji Narodowej i Dniu Papieskiemu jest w szkole, jak co roku, wzruszającą uroczystością. Dla uczniów klasy czwartej w tym roku, była to uroczystość podwójnie ważna, bowiem zostali oni przyjęci do starszej braci uczniowskiej.
,,Telekomputerek”
18 października mieliśmy okazję obejrzeć w naszej szkole teatrzyk pod tytułem „Telekomputerek”. Bohaterem przedstawienia był Adaś, który wolał oglądać telewizję i grać na komputerze, zamiast bawić się z kolegą. Stracił prawie swojego najlepszego przyjaciela. Zrozumiał jednak, że nie można tylko w ten sposób spędzać wolnego czasu. Najważniejsi są koledzy i przyjaciele, bo tylko z nimi możemy dzielić nasze troski i radości. Przedstawienie było bardzo pouczające i skłoniło na pewno wielu z nas do refleksji.
Klaudia Łasak , Marcelina Muzioł
We wrześniu odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydatami na to stanowisko byli: Paulina Sosińska – klasa IV, Patrycja Giersz, Angelika Zielińska – obie z klasy V oraz Wojciech Nowak – klasa VI. Na kilka dni przed wyborami każdy reprezentant przedstawił społeczności szkolnej swój program. Propozycje były bardzo ciekawe.
Wybory odbyły się 27 września. Z tej okazji w klasie nr 4 panowała bardzo uroczysta atmosfera. Otwarcie lokalu wyborczego nastąpiło około godziny 8:40, wraz z przyjazdem pierwszego kursu autobusu. Każdy z uczniów chętne głosował na swojego kandydata. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wrzucanie do skrzynki wyborczej swoich głosów. Uczniowie poczuli przedsmak prawdziwych wyborów.
Tego samego dnia ogłoszono wyniki wyborów. Wszystkie klasy spotkały się na korytarzu. Wszyscy oczekiwali na wyniki z wielkim napięciem, aż w końcu pani odczytała zwycięzcę. Wygrał uczeń klasy VI - Wojciech Nowak. Klasa VI wiwatowała i wznosiła okrzyki na cześć swojego kolegi. Każdy głosował sprawiedliwie i wszystkie głosy zostały uznane.
Te dni były wyjątkowo udane, każdy poczuł się jak dorosły obywatel, który już może głosować w wyborach.
Milena Boczula
16.09.2013r. odbyły się Gminne Biegi Przełajowe w Wąwelnie.
Naszą szkołę reprezentowali: Angelika Zielińska, Paulina Chylewska i Kacper Grzeszczuk. Dziewczynom udało się zająć 5 i 10 miejsce, a Kacprowi 14. Dziewczyny awansowały do Powiatowych Biegów Przełajowych. Konkurencja miała miejsce w Sępólnie 24.09.2013r., niestety tym razem nie zakwalifikowały się do dalszego etapu.
Również we wrześniu – 26.09. odbyły się zawody Minipiłki Nożnej w Wąwelnie – etap gminny. Do zawodów przystąpiły 3 drużyny ze szkół podstawowych gminy Sośno. W konkurencji startowali chłopcy i dziewczyny. Walka była zaciekła. Chłopcy z naszej szkoły zajęli 3 miejsce a dziewczyny 1, tym samym przeszły do etapu powiatowego, który odbył się 30.09.2013r. Tam nie wywalczyły miejsca na podium, chociaż walczyły do końca.
Jakub Lipiński
ROK SZKOLNY 2013/2014