11.10.2013r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Dnia Papieskiego. Było to również święto uczniów klasy czwartej. W tym dniu zostali oni przyjęci do starszej grupy wiekowej.
Po odśpiewaniu hymnu uczniowie klasy piątej zaprezentowali przedstawienie z okazji Dnia Papieskiego. Następnie klasy piąta i czwarta wspólnie zaśpiewali i wyrecytowali wiersze z okazji Dnia Nauczyciela. Na zakończenie tej części apelu występujący uczniowie wręczyli pracownikom szkoły, własnoręcznie wykonane laurki i medale. Ostatnim punktem programu było przyjęcie klasy czwartej do starszej grupy wiekowej. Uczniowie mieli dużo zadań do wykonania, między innymi: rysowali portret swojego wychowawcy z zamkniętymi oczami , odpowiadali na podchwytliwe pytania sprawdzające ich spostrzegawczość oraz wiedzę o szkole, zaśpiewali przy współudziale karaoke piosenkę. Poradzili sobie bez większych problemów. Następnie odczytane zostało zaświadczenie, które potwierdzało przystąpienie do starszej grupy wiekowej Szkoły Podstawowej w Przepałkowie i wręczenie drobnych upominków w postaci zakładek do książki, które wykonali członkowie samorządu.
Na tym zakończyła się ta uroczystość. Myślę, że ten dzień był udany zarówno dla pracowników oświaty, jak i uczniów klasy czwartej.
Wojciech Nowak
Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole zostało uczczone uroczystym apelem, w którym brała udział cała społeczność szkolna oraz gość honorowy pan Jan Kuma, który jako żołnierz Armii Krajowej brał czynny udział w drugiej wojnie światowej. Był uczestnikiem jednej z konspiracyjnych akcji, która przeszła do historii pod nazwą Akcja III Most.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas IV-VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przygotowali pod kierunkiem pani Haliny Reinke – Węgrzyn. Recytując wiersze, śpiewając pieśni patriotyczne przypomnieli walkę naszego narodu o odzyskanie niepodległości.
W dalszej części obejrzeliśmy prezentację przedstawiającą przebieg Akcji III Most, która miała miejsce z 25/26 lipca 1944 roku na skraju miejscowości Wał Ruda i Zabawa, na północ od Tarnowa, gdzie znajdowało się tajne lądowisko Motyl. Akcję tę nazwano „III Most”, gdyż podczas niej po raz trzeci w 1944 roku miał wylądować aliancki samolot na terytorium okupowanej Polski. Samolot miał zabrać na pokład elementy niemieckiej rakiety V-2, które zdobył wywiad Armii Krajowej i przekazać je do Londynu. W czasie tej akcji jedna z największych tajemnic wojskowych Hitlera i III Rzeszy dostała się w ręce aliantów.
Pan Jan Kuma wraz ze swym dowódcą płk Zdzisławem Baszakiem są jedynymi żyjącymi uczestnikami Akcji III Most. W czasie przygotowań do akcji pan Jan zabezpieczał radiostację, następnie został wysłany aby zabezpieczyć gości, którzy mieli odebrać części rakiety V-2. Pomagał emisariuszowi polskiego rządu na emigracji niepełnosprawnemu Józefowi Hieronimowi Retingerowi (był głównym współpracownikiem gen Władysława Sikorskiego) w dostaniu się do samolotu w czasie załadunku części i pasażerów.
Nasz gość opowiedział nam o trudnościach, jakie miał samolot „Dakota”, by poderwać się do startu. Udało się to dopiero za trzecim razem. Jednak hałas silników trzykrotnie startującego samolotu mógł przyciągnąć stacjonujące w pobliżu niemieckie oddziały. Gdyby akcja nie udała się, Niemcy mogliby spalić okoliczne wsie i wymordować mieszkańców. Poznaliśmy pseudonim, którym pan Jan Kuma posługiwał się podczas wojny – „Okoń”. Dowiedzieliśmy się o odznaczeniach, które pan Jan otrzymał za udział w II wojnie światowej: Odznakę Grunwaldzką oraz Krzyż Partyzancki. Obejrzeliśmy pamiątkowe zdjęcia z obchodów 61 i 65 rocznicy Akcji III Most w miejscowości Zabawa/Wał Ruda w 2005 i 2009 roku, w których uczestniczył pan Jan Kuma. Dowiedzieliśmy się również, że Prezydent RP w 2004 roku mianował Pana Jana Kumę na stopień podporucznika wojska polskiego.
Nasz gość należy do grona osób, którzy za swoje działania zostali po wojnie nazwani „Oni ocalili Londyn”. Ich działania zostały upamiętnione pomnikiem i opisane w książce. Pomnik i książka noszą również tytuł „Oni ocalili Londyn”.
Dzień ten pozostanie na trwałe w pamięci uczniów naszej szkoły. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z panem Janem Kumą, uczestnikiem walk o wolną i niepodległą Polskę. Podziękowaliśmy Panu Janowi, wręczyliśmy kwiaty i poprosiliśmy o pamiątkowe zdjęcie.
Panu Janowi, który w listopadzie br. obchodził 92 urodziny, życzymy wielu lat w zdrowiu, spełnienia marzeń oraz satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Przepałkowie
22 października 2012r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni rodzice.
„Pierwszacy” zaprezentowali przedstawienie, które przygotowali ze swoją wychowawczynią panią Marzanną Wieczorek. Podczas występu dzieci miały za zadanie zdobyć klucze do czterech krain: krainy mądrości, pracowitości, miłości i muzyki. Recytując wiersze, śpiewając piosenki, tańcząc i odpowiadając na pytania, musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Egzamin wypadł pomyślnie. Pierwszacy złożyli ślubowanie, a następnie przez Panią Dyrektor zostali pasowani na Uczniów Szkoły Podstawowej w Przepałkowie. Wręczenie dyplomu było przypieczętowaniem tej ważnej chwili. Już w swoje sali, zostali obdarowani upominkami i w gronie rodziców i zaproszonych gości cieszyli się z tego ważnego dla nich dnia.
12 października 2012r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Dnia Papieskiego. Została przygotowana przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem pani Beaty Juhnke. Uczniowie wierszem i piosenką podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Wspomnieli również sylwetkę naszego wybitnego Rodaka błogosławionego Jana Pawła II – Nauczyciela Narodów. Przypomniano moment tak ważny dla wszystkich Polaków – dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. Przytoczono słowa Ojca Świętego pełne nadziei, prawdy i miłości. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Papież Rodziny”, gdyż jej Papież w swoim nauczaniu poświęcał wiele uwagi.