Statut Szkoły

Nawigacja

Nawigacja

  • Gminny Konkurs Recytatorski

    Gminny Konkurs Recytatorski

    25 kwietnia uczestniczyliśmy w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Wąwelnie. Uczennica klasy I, Klara Lewandowska, zdobyła I miejsce w grupie dzieci młodszych (klasy I i oddziały przedszkolne naszej gminy). Klara zachwyciła wspaniałą interpretacją i grą aktorską recytując wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

    Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy wspaniale zaprezentowali swoje wiersze.

    Laureatom gratulujemy.

  • Szkolny Konkurs Recytatorski

    Szkolny Konkurs Recytatorski

    16 kwietnia br. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dzieci klas młodszych. Przedstawiciele poszczególnych oddziałów zaprezentowali ulubione utwory literatury dziecięcej. Jury wyłoniło po dwoje uczestników z każdej grupy wiekowej. Będą oni nas reprezentować w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Wąwelnie.

    Gratulujemy!

  • Świąteczne życzenia

    Świąteczne życzenia
  • Wielkanoc

    Wielkanoc

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego zaprezentowali przepiękną inscenizację, wcielając się w róznorodne postacie. Gośćmi honorowymi byli rodzice przedszkolaków. Brawa dla naszych wspaniałych aktorów. Niespodzianką tego dnia okazała się wizyta gigantycznego królika o imieniu Uszaty. 

    ​​​​Po uroczystości maluchy wraz ze swoimi rodzicami udali się do klasy, gdzie wspólnie wykonali przepiękne pisanki. Był to dzień pełen emocji i wrażeń. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć razem z Wami w tych niezapomnianych chwilach. 

  • Już wiosna

    Już wiosna

    21 marca nasza szkoła świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia nastąpiła zamiana ról, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego została panią dyrektor i przedstawiła nowe grono pedagogiczne – nasze koleżanki i naszych kolegów. Braliśmy udział tylko w dwóch skróconych lekcjach, które poprowadziła nowa kadra nauczycielska.

    Podczas przerw każdy z nas mógł zakupić jakąś przekąskę - w przygotowanym przez SU sklepiku szkolnym.                                                  
                  Następnie odbyło się spotkanie z Panem Leszkiem - pracownikiem Pałacu w Komierowie. Nasz gość szczegółowo i w ciekawy sposób opowiedział nam o zasadach savoir-vivre`u przy stole.
                  Kolejne działanie to przygotowanie przez poszczególne klasy plakatów na temat zasad właściwego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Klasa pierwsza przygotowała plakat na temat: „Szlachetna sztuka witania się”, klasa trzecia: „Zachowanie podczas apelu”, klasa piąta i szósta: „Zachowanie się przy stole” oraz klasa siódma i ósma: „Zasady właściwego i bezpiecznego korzystania z Internetu”. Wszyscy świetnie sobie z tym poradzili, plakaty były wspaniale wykonane. Przekonaliśmy się o tym podczas ich prezentacji. Tuż po niej zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dotyczącego zasad savoir-vivre`u, zwycięzcy, z rąk Pani Dyrektor, otrzymali dyplomy i nagrody.

    Ostatnią z przewidzianych atrakcji było ognisko przygotowane przez Radę Rodziców. Chociaż pogoda zrobiła nam psikusa i zaczął padać deszcz, nie pokrzyżowało nam to planów. W miłej atmosferze upiekliśmy pyszne kiełbaski. Wszyscy byli zadowoleni i z pełnymi brzuszkami oraz uśmiechem na twarzy wrócili do domu.

    J. Falkowska

  • „Akademia pana Kleksa”

    „Akademia pana Kleksa”

     

    15 stycznia 2024r. uczniowie klas I-VIII byli w kinie na polskim filmie fabularnym pt. „Akademia pana Kleksa”, w reżyserii Macieja Kawulskiego. Film ten został zrealizowany na podstawie książki Jana Brzechwy pod tym samym tytułem.

    Akcja filmu toczy się w światach rzeczywistym i fantastycznym. Ekranizacja przedstawia historię Ady Niezgódki, która w niezwykły sposób zostaje uczennicą akademii pana Kleksa. Poznaje ona historię księcia Mateusza zamienionego w ptaka. Widz obserwuje walkę głównej bohaterki i jej przyjaciół z akademii z hordą wilkusów, które chcą pomścić śmierć króla wilków, zabitego przez Mateusza.

    W ukazanej historii występuje wiele postaci. Główną bohaterkę – Adę, zagrała Antonina Litwiniak, w wyjątkowego nauczyciela – pana Kleksa - wcielił się Tomasz Kot. Szpak Mateusz to Sebastian Stankiewicz, a doktor Paj-Chi-Wo to Piotr Fronczewski. Warto wymienić także następujące postacie: Anna Niezgódka, Książę Wincent, Alex Niezgódka, Albert, leniwce.

    Film zwraca uwagę na wartość prawdziwej przyjaźni, podkreśla wagę wyobraźni, którą powinniśmy wzbogacać, wskazuje także, jak ważna jest wiara we własne możliwości i empatia. Wiele scen w filmie wywoływało wzruszenie, szczególnie wzruszające było zakończenie, kiedy widz był świadkiem zwycięstwa dobra nad złem.

    Na dużą uwagę zasługują kostiumy, które przygotowali: Agnieszka Ospa, Kaja Rogaczi Tomasz Górniak.

    Widzów zachwyciła również muzyka. Można było usłyszeć następujące utwory: „Witajcie w naszej bajce”, „ Jestem twoją bajką” i „Do gwiazd”.

    Jest to film, który warto obejrzeć. Można go polecić wszystkim, bez względu na wiek.

    Uczniowie klasy V

  • Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

    Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
  • „Projekt Mickiewicz”

    „Projekt Mickiewicz”

     

    W środę, 15 listopada uczniowie klas V-VIII w CKiS w Sępólnie Kraj. obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Projekt Mickiewicz” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Podczas spektaklu zostały zaprezentowane następujące utwory Adama Mickiewicza, naszego największego wieszcza: „Pani Twardowska”, „Powrót taty” i fragmenty „Pana Tadeusza”. Można było na nowo odkryć ich piękno i głębie.
    Następnie uczniowie udali się do Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza, by wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „Cena odwagi i sprzeciwu. Historia rodziny Ulmów”. Zajęcia przeprowadziła pani Lucyna Welka, w ciekawy sposób przedstawiła historię życia i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów, a także proces ich beatyfikacji. Po zajęciach uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczymi dla dzieci i młodzieży.

  • 11 Listopada - Święto Niepodległości

    11 Listopada - Święto Niepodległości

    Dnia 10 listopada 2023 roku, w pogodny jesienny dzień, uczciliśmy obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, pamiętając, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata.

    Rozpoczęliśmy obchody Święta Niepodległości od dołączenia do akcji #SzkoładoHymnu. Uczniowie wraz z nauczycielami, odśpiewali wspólnie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", a nasz śpiew rozniósł się po całej okolicy.

    Uczniowie klasy I śpiewali utwór patriotyczny przeplatany recytacją wierszy związanych z umiłowaniem ojczyzny, zagrzewające do walki, wspierające na duchu. W ten sposób, staraliśmy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju oraz zapewnić o naszej pamięci o tych, którzy o tą wolność walczyli.

    Następnie przeszliśmy do drugiej części artystycznej. Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w listopadzie przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielkim ołówkiem, jak czarodziejską różdżką dotykała ramion swoich podopiecznych.

    Nie zapomnieliśmy w tym uroczystym dniu o Międzynarodowym Dniu Drzewa, Pani Dyrektor wręczyła na ręce wychowawcy dąb. Klasa I z wychowawcą zasadzi drzewo, powstanie tabliczka z danym rocznikiem uczniów, będą oni doglądali i pielęgnowali swoje drzewo. Nie obyło się też bez upominków od starszych kolegów i koleżanek z Samorządu Uczniowskiego oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.

    Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

    wychowawca klasy I

  • W Bydgoszczy

    W Bydgoszczy

    27 października 2023 r. byliśmy na wycieczce w Bydgoszczy. Opiekunami były panie: A. Bukolt, B. Juhnke, M. Gorzelańczyk i B. Zapalska. Zbiórka przy szkole była o 7:30.
    Pobyt w Bydgoszczy rozpoczęliśmy od obejrzenia w kino-teatrze „Adria’’ przedstawienia teatralnego pt. „W pracowni Ambrożego Kleksa’’. Znaleźliśmy się w roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni pana Kleksa. Poznaliśmy bliżej twórczość Jana Brzechwy. Byliśmy świadkami niepowtarzalnych wrażeń wizualnych.
    Następnie udaliśmy się do restauracji „Pod Papugami”, gdzie czekał na nas pyszny obiad.
    Kolejny punkt programu wycieczki to zwiedzanie Starego Miasta i Wyspy Młyńskiej. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam historię miasta. W trakcie spaceru ulicami Bydgoszczy, niektórzy z nas zrobili „słodkie zakupy” w Manufakturze Słodyczy „Karmelowa Kraina”.
    Później przeszliśmy do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wizytę rozpoczęliśmy od zrobienia własnego mydełka. Po warsztatach mydlanych, pani przewodnik pracująca w muzeum, opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z historią higieny.
    Około godziny 15:00 zakończył się nasz pobyt w Bydgoszczy. Po godzinnej podróży wróciliśmy do Przepałkowa.
    Wycieczka była bardzo ciekawa, udało nam się zobaczyć w Bydgoszczy piękne i interesujące miejsca.

    Uczniowie klasy V
     

  • "Szkoła pamięta"

    "Szkoła pamięta"

     

     

    „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

    W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. W ramach akcji szkoła będzie realizować różne zadania.

    Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

    :"Szkoła pamięta". Podjęte wcześniej działania o wpisujące się w akcje #szkoła pamięta to wycieczka rowerowa do Radzimia Zbrodnia Pomorska 1939.

     

     

    W dniu 30 października wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. 

    Autobusem szkolnym pojechaliśmy do Komierowa, gdzie na cmentarzu odwiedziliśmy groby okolicznych mieszkańców zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Poznaliśmy historię Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego, który poległ w 1939 r. w obronie ojczyzny i spoczywa w grobie obok kaplicy. Choć jest nie znany z imienia i nazwiska, to dowiedzieliśmy się o nim dużo z opowieści pani Węgrzyn. Był żołnierzem kompanii kolarzy 

    9 Podlaskiej Dywizji Piechoty i zginął 1 września 1939 r. zamordowany przez Niemców w Komierowie. Po dalsze informacje odsyłamy na stronę naszej szkoły ...     

    Komierowo_-_Grob_Nieznanego_Zolnierza_Wojska_Polskiego.odt

     

    Następnie w Wałdowie, na tablicy pamiątkowej na ścianie obok wejścia do kościoła, zapoznaliśmy się z długą listą nazwisk mieszkańców parafii Wałdowo, którzy zginęli z rąk Niemców w latach 1939-45. Na przykościelnym cmentarzu odwiedziliśmy grób ppor. Jana Kumy pseudonim „Okoń”, żołnierza AK, uczestnika Akcji III Most, mieszkańca wsi Olszewka, którego wielu z nas pamięta, jak gościł u nas w szkole i opowiadał o dramatycznym przebiegu akcji oraz o zadaniu, za które był odpowiedzialny. Nieopodal grobu pana Jana, rozpoznaliśmy również mogiły mieszkańców poległych z rąk Niemców w czasie II wojny św. 

    Na mogiłach i przy tablicy upamiętniającej poległych zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę. 

    Symboliczne dwa nagie miecze grunwaldzkie, upamiętniające miejsca związane z walkami 

    i męczeństwem Polaków w czasie II wojny św., ZAPAMIĘTAMY i w innych miejscach też rozpoznamy. 

    Halina Reinke-Węgrzyn

     
  • Unplugged

    Unplugged

    Uczniowie klasy VI uczestniczą w zajęciach profilaktycznych, podczas których realizują szkolny program zapobiegania problemom związanym z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież "Unplugged". Poprzez ćwiczenie odpowiednich zachowań uczniowie rozwijaja i wzmacniają postawy i umiejętności pomocne w odpieraniu presji skłaniającej do sięgania po substancje psychoaktywne. Uczestnicy zajęć zostają również wyposażeni w umiejętności i zasoby potrzebne do radzenia sobie z wpływami społecznymi. Wzbogacają także swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych i negatywnych konsekwencji zdrowotnych związanych z ich używaniem.

    Beata Juhnke

  • Mały chemik

    Mały chemik

    25 października odbył się niezwykły pokaz "Małego chemika" dla naszych najmłodszych uczniów. Dzieci zobaczyły ekscytujące doświadczenia, które zapewniły niezapomniane chwile.

  • Dzień Spódnicy i Krawata

    Dzień Spódnicy i Krawata

     

    Dzisiaj w szkole zapanowały szyk i elegancja! Na szkolnych korytarzach podziwialiśmy piękne spódnice i sukienki dziewcząt oraz kolorowe krawaty chłopców. Uczniowie zamienili sportową wygodę na nieco bardziej elegancki strój.

  • Laboratoria Przyszłości

    Laboratoria Przyszłości

    W ubiegły piątek mieliśmy okazję brać udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można wykorzystywać nowoczesne technologie w nauce, dobrze się przy tym bawiąc.

    Korzystanie ze sprzętu otrzymanego w ramach Laboratorium przyszłości jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa. W naszej szkole mamy między innymi pisaki 3d, drukarkę 3d, stację lutowniczą, roboty oraz wysokiej jakości aparat do zdjęć i nagrywania filmów wraz z programem do ich obróbki.

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    We wtorek 17 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali pracownikom szkoły za ich codzienny trud. Złożono życzenia i wręczono upominki.

  • W Wielowiczu

    W Wielowiczu

    09.10.2023 r. odbyła się wycieczka rowerowa do Wielowicza dla uczniów klasy 7 i 8, opiekunami były panie - Z. Skrzypińska i H. Reinke-Węgrzyn.
    Gdy dotarliśmy na miejsce, czekały na nas questy – „Poznaj Wielowicz”. W trakcie ich rozwiązywania zwiedziliśmy zabytkowy kościół p.w. św. Jakuba i mini-arboretum z ciekawymi gatunkami drzew i krzewów. Następnie odwiedziliśmy nowo otwartą „Izdebkę Babuni”, bibliotekę oraz skansen z dawnymi maszynami rolniczymi, zostaliśmy bardzo miło przyjęci i oprowadzeni przez mieszkanki Wielowicza. Mieliśmy zaszczyt dokonać wpisu do księgi pamiątkowej - jako pierwsza wycieczka rowerowa w „Izdebce Babuni”.
    Mimo, że uczestników wycieczki było niewielu, wycieczka była udana i wszystkim się podobała, liczymy na więcej.
    H. Malczewska

  • Dzien Głośnego Czytania

    Dzien Głośnego Czytania

    Głośne Czytanie w naszej szkole .

    Zaproszony gość to Pan Michał Tuński. Czytał naszym uczniom bajkę terapeutyczną-"Mały szczurek uczy się na swoich błędach" B. Stańczuk. Pan Tuński jest również myśliwym w Kole Łowieckim Knieja w związku z czym opowiadał o lesie i jego mieszkańcach.

    Z. Skrzypińska

  • Przyjaiele Zippiego

    Przyjaiele Zippiego

    Klasa I oraz dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego uczestniczą w międzynarodowym programie promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

    Wychowawca realizując zajęcia, nie mówi dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Natomiast zachęca dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.

    Joanna Has

  • Rowerem do Radzimia

    Rowerem do Radzimia

    W dniu 20 września 2023 roku tradycyjnie uczniowie klasy VII i VIII byli na wycieczce rowerowej w Radzimiu. Od kilku lat, co roku rowerami docieramy, na przemian do Karolewa

    i Radzimia – dwóch leżących najbliżej naszej szkoły lokalnych miejscowości, które jak ponad 300 innych miejsc należą do „Szlaku Zbrodni Pomorskiej 1939 roku”. W Radzimiu, podobnie jak

    w Karolewie lokalni Niemcy, obywatele przedwojennej Polski, należący do utworzonej przed wybuchem II wojny św. organizacji tzw. Selbstschutzu (pol. „Samoobrona”) – paramilitarnej

    o charakterze policyjnym, zorganizowali niemiecki Obóz przejściowy dla internowanych Polaków

    głównie z powiatu sępoleńskiego oraz Żydów z Sępólna i okolic.

    Obóz działał w miejscowym majątku, gdzie w piwnicach pałacu i pobliskich pomieszczeniach gospodarczych Niemcy stłoczyli i w nieludzkich warunkach przetrzymywali zatrzymanych

    i przeznaczonych do zagłady Polaków. Żydów najczęściej mordowali zaraz po przybyciu do obozu. Polacy, przed śmiercią musieli ciężko pracować przy jesiennych pracach na okolicznych polach, byli głodzeni, brutalnie przesłuchiwani, bici i poniżani przez strażników. W obozie przebywało każdorazowo od 400 do 1000 Polaków. Egzekucje odbywały się codziennie, z obozu znikało najczęściej 15-20 osób dziennie, a czasami i 50, na ich miejsce przyjeżdżali kolejni Polacy.

    Obóz działał od połowy września do połowy grudnia 1939 r. Szacuje się, że łącznie w Radzimiu Niemcy zamordowali około 4 tyś. Polaków, zakopywali ich w parku przy pałacu i na okolicznych polach. Część więźniów rozstrzelano w Rudzkim Moście koło Tucholi. Nie zachowała się prowadzona w obozie ewidencja więzionych osób. Po wojnie w 1947 roku podczas ekshumacji odkryto dziewięć zbiorowych grobów, w których znaleziono 113 ofiar. Z powodu podmokłego terenu nie prowadzono dalszych prac ekshumacyjnych. Odnalezione ofiary zostały pochowane w dwóch zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Radzimiu. Na cmentarzu upamiętnia je również kamienna tablica. Na mogiłach zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy wspólnie modlitwę w intencji ofiar. Wycieczka dostarczyła nam wielu tragicznych informacji, o losie jaki Niemcy zgotowali mieszkańcom Krajny i całego Pomorza zaraz po wybuchu II wojny św.

    Pogoda nam dopisała, kondycja i humory również, więc daliśmy radę. Przejechaliśmy wiele kilometrów i potwierdziliśmy po raz kolejny, że odwiedzamy lokalne miejsca pamięci i poznajemy związaną z nimi historię.

    Halina Reinke-Węgrzyn

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Przepałkowie
    Przepałkowo 7
    89-412 Sośno
  • telefon/fax: 523 884 678

Galeria zdjęć