Statut Szkoły

Nawigacja

Nawigacja

Co nowego?

Savoir-vivre

 

O zachowaniu się przy stole

      Wielu z nas buntuje się przeciwko wymaganiom właściwego zachowywania się    przy stole. Warto wiedzieć, że wiele zasad odeszło już do lamusa i dzięki temu możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody podczas jedzenia. Niezmiernie ważne jest jednak umiejętne dostosowanie się do sytuacji, bo przecież inaczej jemy w barze szybkiej obsługi, a inaczej w wykwintnej restauracji. Ranga wydarzenia czy spotkania ma zatem znaczenie ogromne. Zachowanie dobrych manier sprawia, że spożywanie posiłku staje się niejako rytuałem i daje o wiele więcej przyjemności niż zjedzony w pośpiechu hamburger. Nic nie mówi nam więcej o charakterze danej osoby, niż jej zachowanie się przy stole. Niezależnie od tego na jakim przyjęciu jesteś, znajomość kilku podstawowych zasad zachowania się przy stole pomoże ci zrobić dobre wrażenie na innych, a ty sam poczujesz się o wiele swobodniej. Ważna wskazówka: jeśli nie wiemy, jak należy jeść daną potrawę, lepiej zapytać o wskazówki, niż walczyć nieporadnie z nieznanym dla nas daniem, zastanawiając się, które części są jadalne, a które nie.

Wokół stołu   

1.Umieść serwetkę na kolanach. Zdejmij serwetkę ze stołu pozostawiając miejsce na inne rzeczy i dając w ten sposób znak obsłudze, że czekasz na obiad. Dzięki temu na twoim stole będą mogły się znaleźć wszystkie przewidziane dania. Kiedy na chwilę odchodzimy od stołu (np. chcemy się z kimś przywitać albo pójść do toalety), wówczas niezłożoną serwetkę kładziemy po lewej stronie talerza. Pamiętać tu należy, aby nie wciskać jej pomiędzy talerze, sztućce i kieliszki. Po zakończeniu jedzenia serwetkę kładziemy na stole (obok talerza) – nie składamy ani nie układamy jej w sposób, w jaki prezentowała się przed posiłkiem. Wśród ekspertów panuje jednak rozbieżność dotycząca miejsca, w którym należy umieścić serwetkę: w wielu źródłach podaje się lewą stronę, w niektórych – prawą.

W wypadku papierowych serwetek, sprawa jest o wiele prostsza. Dawniej odkładało się je zmięte na talerzu razem z resztkami jedzenia. Dziś, w związku z coraz popularniejszym zwyczajem segregacji śmieci, odkłada się serwetkę obok talerza. Ponadto takie postępowanie ułatwia zadanie obsłudze. Nie wszędzie jednak ten zwyczaj jest praktykowany, zatem nie dziwmy się, jeżeli kelner położy naszą serwetkę na talerzu.

2. Podawaj przedmioty wokół stołu. Jeśli ktoś poprosi cię o sól i pieprz, podaj je osobie siedzącej zaraz obok ciebie. Przedmioty, takie jak sól, pieprz czy koszyk z pieczywem, powinny być podawane naokoło stołu, nigdy nie należy podawać ich osobie siedzącej naprzeciwko. Gdy przyprawy dotrą do ciebie, możesz ich użyć i podaj dalej.

3. Rozpocznij jedzenie dopiero wówczas, gdy wszyscy goście dostaną już posiłek. Rozpoczęcie posiłku zanim wszyscy go dostaną jest bardzo niegrzeczne. Poczekaj, aż każdy otrzyma danie, a następnie przystąp do jedzenia.

4. Chleb i masło na talerzu. Podczas smarowania masłem kromki chleba, powinna ona znajdować się na talerzu. Trzymanie kromki chleba w dłoni podczas smarowania go masłem to straszne naruszenie etykiety przy stole.

5. Aby pokazać, że zakończyłeś posiłek, pozostaw swoje sztućce w odpowiedniej pozycji. Pomyśl o swoim talerzu jak o tarczy zegara. Po zakończeniu posiłku połóż nóż i widelec wraz z uchwytami na talerzu w miejscu, w którym wskazywałyby godzinę 4. Jest to sygnał dla obsługi, że zakończyłeś jedzenie i mogą oni zabrać talerz.

6. Aby przesunąć żywność na talerzu, wykorzystaj do tego celu nóż. W żadnym wypadku nie rób tego palcami.

7. Zagnij swoją serwetkę po przekątnej, zapobiegnie to jej ześliźnięciu się z kolan.

8. Nie kładź brudnych sztućców na obrusie.

9. Nie zostawiał łyżki w miseczce, ani łyżeczki w filiżance. Zamiast tego umieść je na talerzyku znajdującym się pod nimi.

10. Nie mów z pełnymi ustami. Branie mniejszych kęsów ułatwi rozmowę podczas posiłku.

 

Ułożenie sztućców i zastawy

  • Zasiadając do stołu w restauracji, podczas uroczystego przyjęcia czy rodzinnych spotkań, często znajdujemy przed sobą nakrycie z całym wachlarzem sztućców. Pamiętajmy wówczas o podstawowej zasadzie, która mówi, że w pierwszej kolejności używamy sztućców leżących na zewnątrz, najdalej od talerza. Kolejność ułożenia sztućców powinna być zgodna z kolejnością serwowanych dań. Sztućce deserowe znajdujące się u góry talerza, używane są na końcu.
  • Używaj jednego widelca do jednego posiłku. Jeśli przy twoim nakryciu znajduje się kilka widelców, zacznij jeść pierwszy posiłek biorąc ten, który jest ułożony po zewnętrznej stronie. Podczas każdego kolejnego posiłku korzystaj z kolejno ułożonych widelców. Ta sama zasada dotyczy również łyżek. Widelczyki i łyżki ułożone nad talerzem wykorzystasz podczas późniejszych dań, zwykle deserów. Personel powinien przynieść te dania w odpowiednim czasie, kładąc je po prawej bądź lewej stronie.
  • Jedzenie po lewej, napoje po prawej. Talerzyk deserowy, miska z sałatką i inna naczynia przeznaczone na jedzenie powinny znajdować się po lewej stronie twojego miejsca siedzącego. Szklanka na wodę, kieliszek na wino i inne szkło niezbędne podczas posiłku powinno znajdować się po prawej stronie.

 

                                                          

 

Jedzenie nożem i widelcem  

Pomimo tego, że posługiwanie się nożem i widelcem nie sprawia kłopotów większości osób, okazuje się, że możemy wyróżnić aż 3 sposoby jedzenia za pomocą tych sztućców.

  1. Pierwszy sposób polega na trzymaniu widelca w lewej ręce, grzbietem do góry. Po odkrojeniu kawałka mięsa, odwracamy widelec, a przy pomocy noża na jego grzbiet nakładamy ziemniaki i warzywa, następnie wszystko razem spożywamy.
  2. Według drugiej metody, trzymając widelec w lewej ręce, grzbietem do góry, możemy odkroić nożem kawałek mięsa, a następnie odwrócić widelec grzbietem do dołu i włożyć mięso do ust. Kolejnym krokiem jest odłożenie noża i przełożenie widelca do prawej ręki. Dodatki, takie jak na przykład warzywa i ziemniaki jemy nakłuwając je na widelec.
  3. Trzeci sposób, uznawany za najbardziej elegancki, polega na tym, że podczas odkrajania kawałka mięsa trzymamy widelec grzbietem ku górze, a  podnosząc kęs do ust, widelec odwracamy grzbietem ku dołowi. Zaleca się spożywanie po kolei – najpierw mięsa, potem dodatków.

Co ważne, jedząc potrawy nożem i widelcem nie zapominajmy, że nóż powinien być używany tylko do krojenia mięsa oraz jako pomoc w nabieraniu małych elementów, takich jak na przykład drobne warzywa w sytuacji kiedy nie możemy sobie poradzić za pomocą samego widelca. Według zasad savoir-vivre wyklucza się użycie noża do dzielenia na mniejsze porcje, np. ziemniaka. Możemy go podzielić wyłącznie widelcem. Podobnie jest w przypadku pierogów, naleśników, omletów i pasztecików. Nie używamy noża także do warzyw, kotletów mielonych, pulpetów i gołąbków. Rybę, podaną w całości lub w dzwonkach ze skórą, jemy specjalnym nożem i widelcem. Natomiast do rybnego fileta używamy samego widelca.

Jedzenie łyżką

Podczas spożywania zupy warto pamiętać, że zupę nabieramy „od siebie”, a łyżkę napełniamy do około 2/3 jej pojemności. Jedząc, łyżkę wkładamy do ust czubkiem, najwyżej do dwóch trzecich długości miseczki. Kończąc jedzenie, nie należy przechylać talerza, ale pozostawić resztkę zupy na talerzu.

Jedzenie palcami
Jedzenie palcami jest praktykowane w niektórych częściach Azji. Choć Europejczycy uważają taki sposób jedzenia za niestosowny, to jednak można spożywać posiłki bez pomocy sztućców w sposób elegancki. Je się tylko prawą ręką. Lewa spoczywa wówczas pod stołem. Używamy trzech palców - kciuka, wskazującego i środkowego. Przy ich pomocy lepimy z ryżu kuleczkę, do której dołączamy kawałki warzyw lub mięsa. Następnie tak spreparowaną porcję podnosimy do ust.
Absolutnie nie wolno wyjmować z ust palcami kostek ani pestek. Nie wolno też ich wypluwać. Stosujemy do tego widelec lub łyżkę. Jedynie ości ryb można usunąć z ust palcami. Niejadalne resztki odkładamy na brzeg talerza.

Symbolika sztućców

  

Postawa podczas jedzenia  

      Prawidłowa postawa przy stole przy stole jest również bardzo istotna. Pamiętajmy przede wszystkim, by siedzieć prosto. Nogi powinny być ustawione na podłodze równoległe do siebie. Nie krzyżujemy ich, nie zakładamy jednej na drugą, ani nie zaplatamy wokół nóg krzesła. Stopy także powinny spoczywać spokojnie. W żadnym wypadku nie wolno ściągać butów pod stołem.
Nie opieramy łokci na stole, a także nie podpieramy się. Nie pochylamy się nad talerzem, tylko przenosimy potrawy do ust (nawet, jeśli grozi to poplamieniem). Nie należy kręcić się na krześle. Ręce trzymamy na stole, nie pod nim. Jeśli akurat nie jemy lewą ręka, to kładziemy ją na krawędzi stołu na wysokości nadgarstka. Nie należy bawić się sztućcami, ani bębnić palcami w blat stołu. W krześle należy rozsiąść się dość wygodnie i wykorzystać to, że mamy oparcie dla pleców.
 
 

Czego nie robimy przy stole

Należy w tym miejscu pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Mianowicie:
♦   nie mówimy z pełnymi ustami
♦   nie wycieramy talerza chlebem
♦   nie korzystamy z telefonu komórkowego
♦    nie zapełniamy całej jamy ustnej jedzeniem
♦    nie rozpieramy się łokciami, ani nie unosimy ich wysoko ponad stołem
♦    nie rozpoczynamy jedzenia, dopóki wszystkim biesiadnikom nie podano jeszcze dania (chyba, że do tego zachęcają)
♦    nie pochylamy się nad talerzem
♦    nie opieramy sztućców o brzeg talerza, ani nie odkładamy ich z powrotem na stół
♦    nie doprawiamy jedzenia przed spróbowaniem go
♦    nie siorbiemy, nie mlaskamy, nie cmokamy,  nie bekamy
♦    nie żujemy gumy
♦    nie wydmuchujemy głośno nosa, nie dłubiemy w zębach
♦    nie poprawiamy makijażu
♦    kobiety nie powinny wycierać szminki w serwetę z materiału
♦    nie palimy papierosów



Przygotowali: Iwona Giersz, Sebastian Grądzki

Źródła

http://dobre-wychowanie.blogspot.com/2011/07/zachowanie-przy-stole.html

http://www.koneserzy.pl/szczypta-elegancji.html


Szlachetna sztuka witania się

    Pozdrawianie

Skinienie głową czy ukłon są najprostszą formą uprzejmości. Pozdrawiać można także uśmiechem albo krótkimi zwrotami - „Cześć" wśród młodzieży, „Dzień dobry", „Dobry wieczór" czy „Szczęść Boże" wśród osób starszych. Pozdrawia się ludzi bardzo bliskich, ale i znanych tylko z widzenia. Są jednak takie miejsca, w których pozdrawia się ludzi całkiem sobie obcych, np. w górach, w lesie czy w przedziale kolejowym.

    Kto pozdrawia?

 W sytuacjach oficjalnych przyjmuje się starą zasadę, że pierwsza pozdrawia osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej - więc pierwszy kłania się pracownik swojemu przełożonemu, uczeń nauczycielowi. Młodszy pozdrawia starszego, mężczyzna kobietę, idący stojącego, wchodzący do już obecnego, jadący samochodem pieszego. Nie powinno się jednak sztucznie wyczekiwać na pozdrowienie, przeprowadzając śmieszną kalkulację „kto ważniejszy". Osoba kulturalna na widok znanej sobie osoby po prostu kłania się.
 

     Siedzieć czy wstać?

Kobieta przy powitaniu i pożegnaniu powinna wstać tylko wówczas gdy wita się z kobietą starszą od siebie lub z kimś bardzo dostojnym. Mężczyzna natomiast zarówno przy powitaniu jak i przy pożegnaniu powinien zawsze wstać. Młodzież przy powitaniu z osobami starszymi także powinna wstać.

     Uścisk dłoni

Uścisk dłoni jest gestem symbolicznym i wiele mówi o naszym stosunku do osoby, z którą się witamy. Sposób, w jaki podajemy dłoń może wyrażać przyjaźń, szacunek, ale i obojętność, lekceważenie.

Nadal obowiązuje zasada, że osoba starsza pierwsza podaje rękę osobie młodszej, kobieta - mężczyźnie, przełożony - podwładnemu. Należy spokojnie poczekać, jeżeli osoba starsza czy kobieta nie podaje ręki i poprzestać tylko na ukłonie. Młodzi ludzie zazwyczaj popełniają tę klasyczną gafę i pierwsi wyciągają rękę np. do mamy koleżanki. Jednak za bardzo niegrzeczne uważałoby się dzisiaj niezauważenie ręki podanej przez osobę młodszą w geście przyjaźni.

Zarówno mężczyzna jak i kobieta powinni podawać całą dłoń, nie zaś powściągliwie pozwalać jedynie na uścisk palców. Przy podaniu dłoni niezbędne jest także przyjazne spojrzenie i miły, ciepły uśmiech. Dlatego podając rękę zawsze powinniśmy spoglądać prosto w twarz osobie, z którą się witamy, nie zaś patrzeć w inną stronę, bo może być to odczytane jako wyraz lekceważenia.

Podczas witania gości w prywatnym mieszkaniu gospodarz najpierw pomaga gościom zdjąć okrycie wierzchnie, a dopiero wówczas następuje przywitanie. Gospodarz pierwszy wyciąga rękę do swoich gości, i Osoby, które pracują w tym samym zakładzie pracy i widują się codziennie, nie mają obowiązku codziennego podawania sobie dłoni. Wystarczy skinienie głową i powiedzenie „Dzień dobry". Jednak w wypadku, gdy kolega z pracy idzie na urlop czy wraca po dłuższej chorobie, podanie ręki wyraża życzenia i radość z powrotu.



Nie należy podawać dłoni przez stół. Jeśli nasi znajomi znajdują się po drugiej stronie stołu, wystarczy na powitanie skinąć głową lub obejść stół w celu uściśnięcia ręki znajomego.

W sali restauracyjnej, przez wzgląd na higienę, nie witamy się przez podanie dłoni w momencie, gdy osoba znajoma spożywa właśnie danie. Wtedy powitanie powinno nastąpić przez skinienie głowy.


 

Przygotowała: Aleksandra Zielińska


Jak cię widzą tak cię piszą

Stylizacja

„Nie szata zdobi człowieka”, „Nie wszystko złoto, co się świeci", „Pozory mylą" to przysłowia, które mówią, że nie musisz ubierać się markowo i u najlepszego projektanta mody, a schludnie i ładnie. Żeby ładnie wyglądać, ubieraj się w wyprasowane i czyste ciuchy, a nie w pogniecione koszulki i brudne spodnie. Ubierając się czysto, nie narazisz się na słowa krytyki i szydercze śmiechy od kolegów. Nieczyste ubrania nie zrobią na nikim wrażenia, a wręcz przeciwnie, ludzie będą cię odpychali.                                                                                             

Higiena osobista

Codzienne mycie się, szczotkowanie zębów i uczesane włosy to powinna być rutyna u każdego człowieka. Niestety, niektórzy ludzie nie dbają o higienę i czuć od nich nieprzyjemny zapach. Dlatego codziennie trzeba zmieniać bieliznę na czystą i szczotkować zęby co najmniej 2 razy w ciągu dnia. Mycie się również nikomu nigdy nie zaszkodziło, a jest to potrzebne każdemu człowiekowi bez wyjątku. Golenie się powinno też pomóc niektórym, aby na zajęciach fizycznych nie odrażać od siebie innych ludzi. Także pamiętaj, higiena osobista jest bardzo ważna!   

Znalezione obrazy dla zapytania higiena osobista gif

   

Dekalog człowieka zadbanego.

 

  1. Marynarka i sportowe buty wykluczają się tak samo, jak kwiatek z kożuchem i wół z karetą.

  2. Ekstrawagancję i niedopasowanie stroju do okazji można jakoś wybaczyć. Ale brudnego i nieświeżego ubrania - nigdy!!!

  3. Ty jesteś panią/panem długości twoich włosów. Ale ich czystości także.

  4. Jesteś wyjątkowy, oryginalny, solidny i pracowity. Ale pod brudnymi ciuchami, niedomytą szyją i przetłuszczonymi włosami naprawdę ciężko będzie to dostrzec.      

  5. Na wieczorowe wyjście lub oficjalną uroczystość marynarka albo garnitur - dla panów - oraz kostium, żakiet ze spodniami czy spódnicą albo sukienka - dla pań.

  6. Człowiekowi w pewnym wieku nie jest wstyd mieć pryszcze. Katastrofa zaczyna się dopiero wtedy, gdy towarzyszą im nieumyte i popsute zęby i czarne obwódki za paznokciami.

  7. Wygodne dżinsy i luźna bluzka lub koszula to strój PRAWIE na każda okazję (z wyjątkiem wyjścia do teatru lub na przyjęcie urządzone po godzinie osiemnastej). Warunek jest jeden: ciuchy muszą być czyste i świeże.

  8. ... i wyprasowane.

  9. Łupież? No problem - to się zdarza. To też się leczy.

  10. Tradycja mycia się dwa razy do roku juz dawno wygasła, a prysznic wynaleziono ponad sto lat temu.

 

Podsumowując            

    Wyznacznikiem elegancji w ubiorze są:                                                                

- umiar i prostota
- staranność w ubiorze
- szykowność
- dostosowanie ubrania do okoliczności.

 

    Jakie są wiecznie modne ubrania?

- czyste
- wyprasowane
- w stonowanych kolorach
- dopasowane do odpowiedniej sytuacji, figury i wieku.
 
 
 
 
Źródła:
Przewożniak M. , Jabłczyńska J.,Współczesny savoir-vivre dla nastolatków, Poznań 2012
 
 
 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Przepałkowie
    Przepałkowo 7
    89-412 Sośno
  • telefon/fax: 523 884 678

Galeria zdjęć