27 października 2023 r. byliśmy na wycieczce w Bydgoszczy. Opiekunami były panie: A. Bukolt, B. Juhnke, M. Gorzelańczyk i B. Zapalska. Zbiórka przy szkole była o 7:30.
Pobyt w Bydgoszczy rozpoczęliśmy od obejrzenia w kino-teatrze „Adria’’ przedstawienia teatralnego pt. „W pracowni Ambrożego Kleksa’’. Znaleźliśmy się w roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni pana Kleksa. Poznaliśmy bliżej twórczość Jana Brzechwy. Byliśmy świadkami niepowtarzalnych wrażeń wizualnych.
Następnie udaliśmy się do restauracji „Pod Papugami”, gdzie czekał na nas pyszny obiad.
Kolejny punkt programu wycieczki to zwiedzanie Starego Miasta i Wyspy Młyńskiej. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam historię miasta. W trakcie spaceru ulicami Bydgoszczy, niektórzy z nas zrobili „słodkie zakupy” w Manufakturze Słodyczy „Karmelowa Kraina”.
Później przeszliśmy do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wizytę rozpoczęliśmy od zrobienia własnego mydełka. Po warsztatach mydlanych, pani przewodnik pracująca w muzeum, opowiedziała nam wiele ciekawostek związanych z historią higieny.
Około godziny 15:00 zakończył się nasz pobyt w Bydgoszczy. Po godzinnej podróży wróciliśmy do Przepałkowa.
Wycieczka była bardzo ciekawa, udało nam się zobaczyć w Bydgoszczy piękne i interesujące miejsca.
Uczniowie klasy V
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. W ramach akcji szkoła będzie realizować różne zadania.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
:"Szkoła pamięta". Podjęte wcześniej działania o wpisujące się w akcje #szkoła pamięta to wycieczka rowerowa do Radzimia Zbrodnia Pomorska 1939.
W dniu 30 października wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”.
Autobusem szkolnym pojechaliśmy do Komierowa, gdzie na cmentarzu odwiedziliśmy groby okolicznych mieszkańców zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Poznaliśmy historię Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego, który poległ w 1939 r. w obronie ojczyzny i spoczywa w grobie obok kaplicy. Choć jest nie znany z imienia i nazwiska, to dowiedzieliśmy się o nim dużo z opowieści pani Węgrzyn. Był żołnierzem kompanii kolarzy
9 Podlaskiej Dywizji Piechoty i zginął 1 września 1939 r. zamordowany przez Niemców w Komierowie. Po dalsze informacje odsyłamy na stronę naszej szkoły ...
Komierowo_-_Grob_Nieznanego_Zolnierza_Wojska_Polskiego.odt
Następnie w Wałdowie, na tablicy pamiątkowej na ścianie obok wejścia do kościoła, zapoznaliśmy się z długą listą nazwisk mieszkańców parafii Wałdowo, którzy zginęli z rąk Niemców w latach 1939-45. Na przykościelnym cmentarzu odwiedziliśmy grób ppor. Jana Kumy pseudonim „Okoń”, żołnierza AK, uczestnika Akcji III Most, mieszkańca wsi Olszewka, którego wielu z nas pamięta, jak gościł u nas w szkole i opowiadał o dramatycznym przebiegu akcji oraz o zadaniu, za które był odpowiedzialny. Nieopodal grobu pana Jana, rozpoznaliśmy również mogiły mieszkańców poległych z rąk Niemców w czasie II wojny św.
Na mogiłach i przy tablicy upamiętniającej poległych zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę.
Symboliczne dwa nagie miecze grunwaldzkie, upamiętniające miejsca związane z walkami
i męczeństwem Polaków w czasie II wojny św., ZAPAMIĘTAMY i w innych miejscach też rozpoznamy.
Halina Reinke-Węgrzyn
Uczniowie klasy VI uczestniczą w zajęciach profilaktycznych, podczas których realizują szkolny program zapobiegania problemom związanym z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież "Unplugged". Poprzez ćwiczenie odpowiednich zachowań uczniowie rozwijaja i wzmacniają postawy i umiejętności pomocne w odpieraniu presji skłaniającej do sięgania po substancje psychoaktywne. Uczestnicy zajęć zostają również wyposażeni w umiejętności i zasoby potrzebne do radzenia sobie z wpływami społecznymi. Wzbogacają także swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych i negatywnych konsekwencji zdrowotnych związanych z ich używaniem.
Beata Juhnke
25 października odbył się niezwykły pokaz "Małego chemika" dla naszych najmłodszych uczniów. Dzieci zobaczyły ekscytujące doświadczenia, które zapewniły niezapomniane chwile.
Dzisiaj w szkole zapanowały szyk i elegancja! Na szkolnych korytarzach podziwialiśmy piękne spódnice i sukienki dziewcząt oraz kolorowe krawaty chłopców. Uczniowie zamienili sportową wygodę na nieco bardziej elegancki strój.
W ubiegły piątek mieliśmy okazję brać udział w warsztatach organizowanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można wykorzystywać nowoczesne technologie w nauce, dobrze się przy tym bawiąc.
Korzystanie ze sprzętu otrzymanego w ramach Laboratorium przyszłości jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa. W naszej szkole mamy między innymi pisaki 3d, drukarkę 3d, stację lutowniczą, roboty oraz wysokiej jakości aparat do zdjęć i nagrywania filmów wraz z programem do ich obróbki.
We wtorek 17 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie podziękowali pracownikom szkoły za ich codzienny trud. Złożono życzenia i wręczono upominki.
09.10.2023 r. odbyła się wycieczka rowerowa do Wielowicza dla uczniów klasy 7 i 8, opiekunami były panie - Z. Skrzypińska i H. Reinke-Węgrzyn.
Gdy dotarliśmy na miejsce, czekały na nas questy – „Poznaj Wielowicz”. W trakcie ich rozwiązywania zwiedziliśmy zabytkowy kościół p.w. św. Jakuba i mini-arboretum z ciekawymi gatunkami drzew i krzewów. Następnie odwiedziliśmy nowo otwartą „Izdebkę Babuni”, bibliotekę oraz skansen z dawnymi maszynami rolniczymi, zostaliśmy bardzo miło przyjęci i oprowadzeni przez mieszkanki Wielowicza. Mieliśmy zaszczyt dokonać wpisu do księgi pamiątkowej - jako pierwsza wycieczka rowerowa w „Izdebce Babuni”.
Mimo, że uczestników wycieczki było niewielu, wycieczka była udana i wszystkim się podobała, liczymy na więcej.
H. Malczewska
Głośne Czytanie w naszej szkole .
Zaproszony gość to Pan Michał Tuński. Czytał naszym uczniom bajkę terapeutyczną-"Mały szczurek uczy się na swoich błędach" B. Stańczuk. Pan Tuński jest również myśliwym w Kole Łowieckim Knieja w związku z czym opowiadał o lesie i jego mieszkańcach.
Z. Skrzypińska
Klasa I oraz dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego uczestniczą w międzynarodowym programie promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Wychowawca realizując zajęcia, nie mówi dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe". Natomiast zachęca dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Joanna Has
W dniu 20 września 2023 roku tradycyjnie uczniowie klasy VII i VIII byli na wycieczce rowerowej w Radzimiu. Od kilku lat, co roku rowerami docieramy, na przemian do Karolewa
i Radzimia – dwóch leżących najbliżej naszej szkoły lokalnych miejscowości, które jak ponad 300 innych miejsc należą do „Szlaku Zbrodni Pomorskiej 1939 roku”. W Radzimiu, podobnie jak
w Karolewie lokalni Niemcy, obywatele przedwojennej Polski, należący do utworzonej przed wybuchem II wojny św. organizacji tzw. Selbstschutzu (pol. „Samoobrona”) – paramilitarnej
o charakterze policyjnym, zorganizowali niemiecki Obóz przejściowy dla internowanych Polaków
głównie z powiatu sępoleńskiego oraz Żydów z Sępólna i okolic.
Obóz działał w miejscowym majątku, gdzie w piwnicach pałacu i pobliskich pomieszczeniach gospodarczych Niemcy stłoczyli i w nieludzkich warunkach przetrzymywali zatrzymanych
i przeznaczonych do zagłady Polaków. Żydów najczęściej mordowali zaraz po przybyciu do obozu. Polacy, przed śmiercią musieli ciężko pracować przy jesiennych pracach na okolicznych polach, byli głodzeni, brutalnie przesłuchiwani, bici i poniżani przez strażników. W obozie przebywało każdorazowo od 400 do 1000 Polaków. Egzekucje odbywały się codziennie, z obozu znikało najczęściej 15-20 osób dziennie, a czasami i 50, na ich miejsce przyjeżdżali kolejni Polacy.
Obóz działał od połowy września do połowy grudnia 1939 r. Szacuje się, że łącznie w Radzimiu Niemcy zamordowali około 4 tyś. Polaków, zakopywali ich w parku przy pałacu i na okolicznych polach. Część więźniów rozstrzelano w Rudzkim Moście koło Tucholi. Nie zachowała się prowadzona w obozie ewidencja więzionych osób. Po wojnie w 1947 roku podczas ekshumacji odkryto dziewięć zbiorowych grobów, w których znaleziono 113 ofiar. Z powodu podmokłego terenu nie prowadzono dalszych prac ekshumacyjnych. Odnalezione ofiary zostały pochowane w dwóch zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Radzimiu. Na cmentarzu upamiętnia je również kamienna tablica. Na mogiłach zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy wspólnie modlitwę w intencji ofiar. Wycieczka dostarczyła nam wielu tragicznych informacji, o losie jaki Niemcy zgotowali mieszkańcom Krajny i całego Pomorza zaraz po wybuchu II wojny św.
Pogoda nam dopisała, kondycja i humory również, więc daliśmy radę. Przejechaliśmy wiele kilometrów i potwierdziliśmy po raz kolejny, że odwiedzamy lokalne miejsca pamięci i poznajemy związaną z nimi historię.
Halina Reinke-Węgrzyn
20 września odbyła się wycieczka rowerowa do Radzimia. W wycieczce rowerowej uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8 oraz opiekunowie: pani Maria Gorzelańczyk, pani Zuzanna Skrzypińska oraz pani Halina Reinke–Węgrzyn.
Gdy jechaliśmy do Radzimia, zrobiliśmy postój we Włościborzu, aby zjeść i mieć siły na dalszą długą drogę.
Kiedy dojechliśmy do celu, pani Węgrzyn ciekawie opowiedziała nam o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Radzimiu. Dowiedzieliśmy się, że na początku września 1939 r. Niemcy przejęli majątek polskiej rodziny Seydów w Radzimiu i utworzyli na jego terenie prowizoryczny obóz. Powstał on na potrzeby realizowanego przez Selbstschutz planu eksterminacji mieszkańców, w tym przypadku powiatu sępoleńskiego. Polacy byli tam okropnie torturowani. Następnie na cmentarzu złożyliśmy hołd pomordowanym.
Wycieczka była bardzo ciekawa. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o naszej małej ojczyźnie.
Agata Lewalska
Nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego "Świadomość procentuje". Program jest całkowicie bezpłatny i realizowany w wygodnej formie spotkań online.
Jest finansowany ze środków zebranych z 1,5% podatku i dzięki wsparciu Partnerów.
Ogólnopolski Program Świadomość Procentuje jest odpowiedzią na AKTUALNE POTRZEBY w zakresie rozwoju i edukacji. Samoświadomość polega na posiadaniu wiedzy o samym sobie. Świadomość pozwala na szczegółowe określanie własnych doznań, potrzeb, emocji czy mechanizmów działania. Do pełnej samoświadomości potrzebna jest także znajomość posiadanych przez siebie talentów. Ci, którzy są świadomi tego, jakie posiadają zdolności i możliwości, są bardziej pewni siebie a samoświadomość pozwala na odnalezienie odpowiedniej drogi, zrozumienie tego, jakie jest nasze miejsce.
Celem programu jest właśnie samoświadomość, kompleksowy rozwój mentalny dzieci i młodzieży przy równoczesnym stworzeniu przestrzeni dla rodziców i nauczycieli uświadamiając im, jak być wsparciem w rozwoju młodych ludzi, nie zapominając o sobie i swoich potrzebach. Chcemy, aby po naszym programie każde dziecko dowiedziało się, jak rozwinąć w sobie wszystko to, co najlepsze - wiarę w siebie, swój potencjał, marzenia i swoje możliwości.
Joanna Has
Odważnie odkrywamy talenty
Dzień Kropki to święto obchodzone 15 września w 192 krajach. To dzień na cześć kreatywności i odwagi w odkrywaniu talentów.
Również nasza szkoła świętowała. Uczniowie tego dnia założyli ubrania w kropki. W każdej z klas odczytano książkę Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka”, która opowiada historię małej dziewczynki i jej wspaniałego nauczyciela. Ta historyjka właśnie stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. Uczniowie wykonywali także różnorodne karty pracy przygotowane przez samorząd szkolny, tworzyli ciekawe prace plastyczne, byli bardzo kreatywni. Redagowali komunikaty, dzięki którym można udzielić wsparcia koledze lub koleżance.
W każdym z nas drzemie talent, trzeba tylko go odkryć i rozwijać.
1. Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 4 września 2023 r.
2. Rekolekcje 25 – 27 września 2023 r.
3. Warsztaty łączące pokolenia, wykonywanie ozdób bożonarodzeniowych 11.12.2023 r.
4. Kiermasz świąteczny Od 15.12 2023 r.
5. Poinformowanie o przewidywanej śródrocznej niedostatecznej ocenie klasyfikacyjnej Do 21.12.2023 r.
6. Zimowa przerwa świąteczna 23 - 31 grudnia 2023 r.
7. Wystawienie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych Do 17.01.2024 r.
8. Zebranie z rodzicami podsumowujące I semestr 1.02.2024 r.
9. Ferie zimowe 12 – 25 lutego 2024:
10 .Warsztaty łączące pokolenia, wykonywanie palm wielkanocnych 20.03.2024 r.
11. Kiermasz świąteczny Od 21.03.2024 r.
12. Wiosenna przerwa świąteczna 28 marca – 2 kwietnia 2024 r.
13. Poinformowanie o przewidywanej rocznej niedostatecznej ocenie klasyfikacyjnej Do 13.05.2024 r.
14. Egzamin ósmoklasisty 14 – 16 maja 2024
15. Poinformowanie o przewidywanych rocznych ocenach klasyfikacyjnych Do 5.06.2024 r.
16. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach 21 czerwca 2024 r.
17. Ferie letnie 22 czerwca – 31 sierpnia 2024 r.
18. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych
2, 3 listopada 2023 r.
2 maja 2024 r.
31 maja 2024 r.
Moduł Co nowego? został zmodyfikowany
Obodowo 7:35
Obodowo most 7:35
Dziedno PGR 7:50
Dziedno 7:55
Wałdówko 8:05
Olszewka 8:10
Komierowo 8:20
Przepałkowo Osady 8:30
Przepałkowo 8:35
Borówki 8:35
Powrót
Wszyscy klasy I-VI – 14:10
Wszyscy klasy VII-VIII – 15:00
Przepałkowo 14:15
Borówki 14:20
Przepałkowo osady 14:25
Komierowo 14:30
Olszewka 14:35
Obodowo 14:40
Dziedno 14:45
Dziedno PGR 14:50
Przepałkowo 15:05
Borówki 15:15
Przepałkowo osady 15:20
Komierowo 15:25
Olszewka 15:30
Wałdówko 15:35
Obodowo 15:40
Dziedno 15:50
Dziedno PGR 15:55
Nadszedł ten długo wyczekiwany przez uczniów dzień - zakończenie roku szkolnego. Nasi uczniowie w tym roku postawili sobie wysoko poprzeczkę. Średnie ocen były bardzo imponujące.
Gratulujemy wszystkim wspaniałych wyników w nauce.
Przy tej okazji pożegnaliśmy naszą Panią Dyrektor, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dziękujemy za wszystko.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu.
W dzisiejszym podsumowaniu na lekcji biologii towarzyszyły nam MakeBlock- Codey
Nasi nowi przyjaciele na pewno będą częstymi gośćmi na naszych zajęciach.