Statut Szkoły

Nawigacja

Nawigacja

  • Hubertus

    Hubertus

    Już po raz drugi, w ramach współpracy z Kołem Łowieckim "Knieja" w Sośnie, z inicjatywy prezesa koła pana Ryszarda Badzińskiego, 13 października 2019 roku uczniowie klas IV-VIII pod opieką wychowawców mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Nakła nad Notecią na święto myśliwych ,,Hubertus". Hubertus (lub ,,Hubertowiny") jest świętem myśliwych, które obchodzi się zazwyczaj w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta z Liège,  którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim jest właśnie 3 listopada. 
        Gdy dojechaliśmy na miejsce zjedliśmy śniadanie, a chwilę później uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej. Tuż po niej rozpoczęło się ślubowanie młodych myśliwych. 
        Następnie byliśmy podzieleni na dwie grupy, jedni poszli rozwiązywać zagadki dotyczące przyrody, a drudzy chodzili, przyglądali się stoiskom z jedzeniem i częstowali się smakołykami. Mieliśmy także czas na zakup pamiątek i zabawek.  
        Dodatkową atrakcją wyjazdu był zafundowany przez Koło Łowieckie "Knieja" pobyt na basenie. Świetnie się tam bawiliśmy. Po wyjściu z basenu otrzymaliśmy lody śmietankowe od organizatora wycieczki pana Ryszarda Badzińskiego. 
        Około godziny siedemnastej ruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy byliśmy zadowoleni z wycieczki. Gdy zajechaliśmy pod szkołę, podziękowaliśmy panu Badzińskiemu, naszym nauczycielom i panu kierowcy.

    M. Łodziński

  • Spotkanie z leśniczym

    Spotkanie z leśniczym

    Dzień Drzewa

    Z okazji „Dnia Drzewa” 17 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się ciekawe spotkanie z panem podleśniczym M. Sobczykiem, który przyjechał do nas z leśnictwa Komierowo.
    Podczas spotkania gość przypomniał nam, jak prawidłowo zachowywać się w lesie, że nie należy płoszyć zwierząt i rozpalać ognisk.

    Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o rodzajach drzew. Pan podleśniczy wyjaśnił także, w jaki sposób są odbudowywane lasy, które zostały zniszczone na naszym terenie przez nawałnicę w 2017 roku. Dowiedzieliśmy się, że każdy człowiek może zadbać o las, sadząc chociaż jedno drzewko, włączając się w różne akcje.

    Spotkanie było naprawdę pouczające, w wyrazie wdzięczności wręczyliśmy podziękowanie.

    Małgorzata Chylewska

  • Dwa święta w jednym

    Dwa święta w jednym


        W czwartek 10 października odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączony z uroczystym  przyjęciem klasy 4 do starszej grupy wiekowej. Zabawną część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 4 wraz ze swoim wychowawcą panią Barbarą Zapalską. 
        Część uroczystości, mającą na celu przyjęcie czwartoklasistów do starszej grupy wiekowej, poprowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego ze swoim opiekunem panią Agnieszką Bukolt. Cały apel od początku prowadziła nasza zeszłoroczna przewodnicząca Zuzanna Gromacka, która w tym roku pełni w samorządzie rolę skarbnika. Z nową przewodniczącą Justyną Salą i zastępcą Malwiną Chylewską poddały próbie uczniów klasy 4 i sprawdziły, czy są oni gotowi wstąpić w szeregi "starszaków". Zadawały im pytania, które czasem były zabawne. Na koniec poczęstowały uczniów i ich wychowawcę przysmakiem. Dziewczynki musiały skosztować "gałki oczne", a chłopcy "glizdy". Wszyscy znakomicie się spisali i przeszli zadania przygotowane przez Samorząd Uczniowski.
        Podczas apelu Zuzanna Gromacka oficjalnie przekazała władzę Przewodniczącej szkoły Justynie Sali. 
        Uczniowie klasy VII wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły kwiatka w podziękowaniu za trud, jaki wkładają w swoją pracę.
                                                                 
                                               

    Z. Gromacka

  • Wybory

    Wybory

     

     

    Dnia 25.09.2019r. W Szkole Podstawowej w Przepałkowie w godzinach 8.45 do 9.25 odbyły się wybory szkolne.

    W głosowaniu wzięła udział cała szkoła wraz z nauczycielami. Kandytowali: Justyna Sala, Zuzanna Gromacka, Malwina Chylewska oraz Nadia Gromacka.

    Przewodniczącym została Justyna Sala, zastępcą Zuzanna Gromacka, a skarbnikiem-Malwina Chylewska. Po wyborach wszyscy rozeszli się do klas.

     

     

    Zuzanna Kleibor

  • Miłe powroty

    Miłe powroty

    2 września o godzinie 900 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Na początku odśpiewaliśmy hymn państwowy i powitaliśmy zaproszonych gości. Pani Dyrektor zapoznała uczniów i rodziców z planem pracy szkoły, przedstawiła wychowawców klas oraz nauczycieli uczących w bieżącym roku szkolnym. Życzyła wszystkim wytrwałości i sukcesów. Następnie zabrał głos pan Ryszard Badziński, który zaskoczył nas miłą niespodzianką - wycieczką do Nakła z okazji Hubertusa połączoną z pobytem na basenie. W kolejnej części spotkania udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami. Przed odjazdem odbyła się Msza Święta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

  • .

    .

     

    ROK SZKOLNY

     

    2019/2020

     

     

  • Wakacje, wakacje!

    Wakacje, wakacje!

    Drodzy Uczniowie, z całego serca gratulujemy Wam osiągnięcia, jakim jest zakończenie kolejnej klasy. Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego roku szkolnego. Jest się z czego cieszyć – zasłużyliście na wspaniały odpoczynek wakacyjny! Wykorzystajcie dobrze letnie miesiące – oglądajcie przyrodę, uprawiajcie sporty, zwiedzajcie nowe miejsca, znajdźcie też czas na rozmowę z przyjaciółmi i czytanie książek. Życzymy Wam niezapomnianych wakacji, spędzonych ciekawie, przyjemnie i zdrowo.

    Do zobaczenia we wrześniu!

  • Biwak

    Biwak

    Biwak

    W dniach 10-12.06.2019 roku klasa VIII i czworo uczniów klasy VII było na biwau w Kamieniu Krajeńskim. Odbyło się  m.in. spotkanie z policjantem, który przybliżył nam teamtykę zagrożeń i niebezpieczeństw z jakimi możemy spotkać się podczas wakacji. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Izbyę Historyczną mieszczącą się w Bibliotece Publicznej. Widzieliśmy stare monety, naczynia i sprzęty używane w dawnych czaach. Oglądaliśmy stare fotografie i czasopisma. Każdego dnia spędzaliśmy mile czas grając w gry przy ognisku, pływając w jeziorze i grając w siatkówkę i łowiąc ryby. 

    Justyna Sala

  • Festyn Rodzinny

    Festyn Rodzinny

    Festyn Rodzinny

                6 czerwca 2019 roku w naszej szkole na boisku szkolnym odbył się Festyn Rodzinny, w którym brała udział cała społeczność szkolna i nasi rodzice. Oprawa muzyczna imprezy  została zapewniona przez Pana Konstantego Polasika.

    Festyn rozpoczął się o godzinie 8.45 od przedstawienia z okazji Dnia Matki i Ojca. Po kolei każda klasa prezentowała przygotowane występy dla naszych rodziców. Następnie, pokonując rowerami trasę Wałdowo-Przepałkowo, przybyli do nas zuchy i harcerze z 13 Próbnej Gromady Zuchów i 13 Próbnej Drużyny Harcerskiej z Wałdowa pod opieką druha drużynowego – ks. Sławomira Maciejewskiego oraz pań Dominiki Patyny i Magdaleny Kantak. Goście zaprezentowali nam musztrę harcerską oraz mundury zuchów i harcerzy. Następnie wysłuchaliśmy hymnu harcerzy, a później razem z zuchami i harcerzami mogliśmy zaśpiewać harcerskie piosenki i wspólnie do nich zatańczyć. 

    Później zostały zorganizowane różne ciekawe zajęcia na boisku, takie jak: układanie mandali z płatków kwiatów, malowanie na folii, rysowanie portretu mamy, różne eksperymenty oraz konkurencje sportowe, m.in.

    chodzenie na szczudłach. W klasie nr 3 pani Milena Malczewska wykonywała naprawdę piękne fryzury, pani Sylwia Wardin natomiast malowała twarze chętnych uczniów.

                Tego dnia odwiedzili nas również wolontariusze z Europejskich Służb Wolontariatu z Sępólna Krajeńskiego, którzy częstowali popcornem, rozdawali balony oraz pozwolili nam puszczać bańki mydlane.
    W międzyczasie w sali nr 4 był poczęstunek dla rodziców, przybyłych gości i całej społeczności szkolnej.

                Następnie do naszej szkoły przyjechała straż pożarna z Sępólna Krajeńskiego. Strażacy prezentowali sprzęt strażacki, uczniowie byli bardzo zaciekawieni. Podczas festynu była również prowadzona zumba.


                Ważnym elementem programu był kiermasz prowadzony przez naszych szkolnych wolontariuszy, którzy sprzedawali różne przedmioty wcześniej przyniesione przez uczniów lub rodziców. Cel kiermaszu był szczytny – zebrana kwota zostanie przekazana na konto Stowarzyszenia "Dorośli-Dzieciom" dla Błażejka Lewandowskiego.
                Festyn bardzo podobał się uczestnikom, nie zabrakło wrażeń i zabawy. To była świetna impreza środowiskowa. Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym Kolegom i Koleżankom za wspólną zabawę.
                Jeszcze raz dziękujemy naszym Rodzicom za ich miłość i troskę oraz za zaangażowanie w organizację festynu.
                Podziękowania kierujemy także w stronę: Pana Konstantego Polasika, zuchów i harcerzy, strażaków z OSP w Sępólnie Kr. oraz wolontariuszy z Sępólna Kr.

    M. Muzioł

  • Wycieczka do Poznania

    Wycieczka do Poznania

       16 maja 2019r. odbyła się wycieczka do Poznania dla uczniów klas 0-6. Wyjechaliśmy o godz.6:30. Po dotarciu na miejsce zaczęliśmy zwiedzanie.

      Bawiąc się w „Detektywów Historii” odegraliśmy scenę z Pierwszego Chrztu Polski oraz zobaczyliśmy miejsca po grobach Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie poszliśmy na Stary Rynek i tam poznaliśmy twórcę Poznańskiego Ratusza oraz historię koziołków poznańskich.

                Po dłuższym zwiedzaniu zgłodnieliśmy i poszliśmy na obiad, który był syty i pyszny.

    Byliśmy w Palmiarni, zobaczyliśmy różnorodną roślinność, niespotykaną w naszym środowisku. Następnie spacerowaliśmy po zoo, z okien kolejki oglądaliśmy zebry i flamingi, potem widzieliśmy słonie, lwy, żubry i egzotyczne owady. W  motylarni podziwialiśmy poczwarki i kolorowe motyle.

      Po długim i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy szczęśliwie do domu.

    Z. Kleibor

  • Wycieczka - Park Słowiński

    Wycieczka - Park Słowiński

                  W dniach 8-10 maja 2019 r. odbyła się wycieczka nad morze dla uczniów klas IV-VIII. O godzinie 6.30 zebraliśmy się pod szkołą, aby pół godziny później pod opieką nauczycieli wyruszyć w długą podróż do Darłowa.

                Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy, był Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie wybudowany w stylu gotyckim w 1352 r. Przewodnik oprowadził nas po zamku i opowiedział jego historię. Zobaczyliśmy również narzędzia tortur, które były stosowane na czarownicach. Następnie wyruszyliśmy na spacer po rynku w Darłowie.

                Kolejnym obiektem był geograficzny środek polskiego wybrzeża znajdujący się w miejscowości Wicie.

                Potem udaliśmy się na plażę, gdzie mogliśmy się odprężyć i wsłuchiwać w szum morza. Po spacerze zakwaterowaliśmy się w ośrodku Słowińska Perła znajdującym się w miejscowości Rowy i poszliśmy na obiadokolację. Na koniec dnia, chętni mogli pójść wraz z nauczycielami na plażę, aby obejrzeć zachód Słońca.

                Następnego dnia czekała nas piesza wędrówka Szlakiem Trzech Jezior do oddalonej o 12 km miejscowości Smołdzino. O godzinie 8 zjedliśmy śniadanie i ruszyliśmy na długi spacer po Słowińskim Parku Narodowym. W trakcie wędrówki zatrzymywaliśmy się przy punktach widokowych na Jeziora: Gardno, Dołgie Małe oraz Dołgie Duże. Udaliśmy się również na punkt widokowy Rowokół w Smołdzinie.

                Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Przewodnik oprowadził nas po zabytkowej wsi i pokazał nam, jak dawniej żyli ludzie. Po zwiedzaniu była możliwość zakupu pamiątek. Potem wróciliśmy do ośrodka i zjedliśmy obiadokolację. Wieczorem poczęstowano nas  jeszcze pysznymi kiełbaskami.

                Ostatniego dnia również czekała nas piesza podróż. Po śniadaniu i wykwaterowaniu, pojechaliśmy do miejscowości Rąbki koło Łeby, a stamtąd brzegiem morza szliśmy na Wydmę Łącką. Po czasie spędzonym na wydmach, udaliśmy się do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy prowadzili próby z pociskami rakietowymi. W muzeum tym są prezentowane rakiety stosowane podczas II wojny światowej. Następnie  wyruszyliśmy w rejs statkiem po Jeziorze Łebsko. Po rejsie, zjadłszy posiłek, wróciliśmy do domu. W Przepałkowie byliśmy około 19.30.

                Wycieczka bardzo się podobała, zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Nie brakowało śmiechów i rozrywki. Z pewnością każdy uczeń wrócił z tej wycieczki z uśmiechem na twarzy.

    M. Muzioł

  • ŚWIĘTA MAJOWE

    ŚWIĘTA MAJOWE

    DNIA 30 KWIETNIA W NASZEJ SZKOLE W SALI NR 4 ODBYŁ SIĘ APEL Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH. UDZIAŁ W APELU BRAŁA CAŁA SZKOŁA. PRZYGOTOWANIEM UROCZYSTOŚCI ZAJĘŁA SIĘ KLASA V I III POD KIERUNKIEM PANI JOANNY HAS. CELEM APELU BYŁO PRZYPOMNIENIE DZIECIOM O WADZE TYCH ŚWIĄT. 1 MAJA OBCHODZIMY ŚWIĘTO PRACY ORAZ 15. ROCZNICĘ WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ. 2 MAJA TO DZIEŃ FLAGI, A 3 MAJA OBCHODZIMY 228. ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. WSZYSCY MIELI OKAZJĘ PRZYPOMNIEĆ SOBIE O TYCH WAŻNYCH ŚWIĘTACH I MOŻNA BYŁO WRAZ Z KLASĄ V I III ZAŚPIEWAĆ "ROTĘ" I "MAZURKA DĄBROWSKIEGO". TA UROCZYSTOŚĆ BARDZO SPODOBAŁA SIĘ OGLĄDAJĄCYM.

     

           Zuzanna Kleibor

                 Małgorzata Chylewska

  • Pierwszy Dzień Wiosny

    Pierwszy Dzień Wiosny

    Dnia 21.03.2019 r. w naszej szkole odbył się ,, Pierwszy Dzień Wiosny". Na początku tego wspaniałego dnia odbył sie uroczysty apel, na którym Pani dyrektor przekazała klucze do szkoły "nowej p. dyrektor" naszej koleżance Zuzi. Nowa p. dyrektor przedstawiła "nowe grono pedagogiczne", które było odpowiedzialne za przeprowadzenie pierwszych 4 lekcji. Tego dnia lekcje trwały 20 minut, przerwy również były nieco krótsze. Po lekcjach odbył się teleturniej ,,Kocham cię Polsko", w którym brały udział klasy od IV do VIII. W tym samym czasie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III robiły Marzannę, którą po uroczystym pochodzie spakowano w paczkę i wysłano nad Morze Bałtyckie. Wszyscy świetnie się bawili.

     Po jednogodzinnym teleturnieju była krótka przerwa. Po przerwie odbyła się ,,Żywa lekcja historii". Mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak nasi przodkowie walczyli o wolność i honor naszej Ojczyzny. Mogliśmy się również przebrać w stroje, w których walczyli ludzie w przeszłości. Była to ciekawa lekcja.

    Po lekcji historii był obiad, a po obiedzie odbyło sie zakończenie ,, Pierwszego Dnia Wiosny".  Klucze zostały oddne w ręce p. dyrektor. Po podsumowaniu dnia wszyscy pojechali do domu.

    Ten dzień był pełen wrażeń i można z niego czerpać dużo ciekawych informacji. Uczniowie zobaczyli jaka jest rola nauczyciela.

                                                                                                                  Małgosia Chylewska

  • „ Sport to zdrowie”

    „ Sport to zdrowie”

    Dnia 14-03-2019 roku w naszej szkole gościliśmy teatrzyk z przedstawieniem pt. „ Sport to zdrowie”. Aktorzy wcielili się w postacie zwierząt pochodzących z Polski i Afryki, chcieli w ten sposób pokazać nam, że warto dbać o siebie.

    Posłuchajcie w skrócie co chcieli nam udowodnić:

    Był sobie bardzo leniwy jeżyk o imieniu Henio. Pewnego dnia na jego polanie zjawił się jeżozwierz, który pochodził właśnie z Afryki, zaczął swoją gadkę - jak to u nich w Afryce jest czysto i że brak tam leniuchów. Henio był bardzo zły, że jeżozwierz go obraża. Cóż miał poradzić, że nic mu się nie chciało. Wtedy jeżozwierz zaproponował by zorganizować wyścigi i wystawić naprzeciw siebie zwierzę z Polski i Afryki. Leniwy Henio przystał na to wyzwanie, ale problem w tym że nie miał kogo wystawić. Nagle wpadł na pomysł aby wystawić krowę Manię. Mania wcale nie była zadowolona z tej propozycji. Jednak z upływem czasu zaczęła trenować pod okiem zająca. Przedstawicielem Afryki była zebra, która bardzo dbała o swoją urodę i wygląd. Nadszedł dzień wyścigu. Henio wpadł na pomysł i ustawił na torze wyścigu lustro - oczywiście był to podstęp, który jak się potem okazało udał się. Ponieważ wyścig wygrała krowa Mania, która dotarła na metę pierwsza, bo zebra przeglądała się w lustrze i napajała się tym jaka jest piękna.

    Podstęp to okropna rzecz której nie należy tolerować w naszym życiu. Ale dzięki temu Henio polubił sport, pewnie tylko dlatego że wygrał i przyszło mu to z łatwością.

    My sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto być jak Henio, zebra czy jeżozwierz, a może krowa Mania. Ale wiecie co moi mili - jedno wam powiem, że lenistwo nie popłaca, a tylko ciężką pracą osiągnie się wymarzony cel.

    Zuzia Gromacka

  • 14 lutego 2019 roku z okazji Walentynek w naszej szkole był „Szalony Dzień’’ , w którym wszyscy mieli ubrać się na czerwono. W tym dniu w naszej szkole było naprawdę bardzo czerwono. Po południu odbyła się impreza karnawałowa dla klas 4-8. Wszyscy się bardzo dobrze bawiliśmy. W ten sam dzień były Walentynki, na parapecie stało duże pudło, do którego mogliśmy wrzucać Walentynki, które sami zrobiliśmy dla osób, które bardzo  lubimy lub chcemy sprawić im przyjemność. Kartki walentynkowe zostały wręczone adresatom. Byliśmy bardzo zadowoleni z tego miłego dnia.

     

    Wiktoria Pankau

  • Bal karnawałowy

    Bal karnawałowy

     

    Dnia 8 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy I-VIII. Starsze klasy miały się przebrać za sławne postacie XX wieku, dzieci młodsze – tu pełna dowolność.

    Bal rozpoczęliśmy wręczeniem nagród oraz stypendiów od Rady Rodziców dla najlepszych uczniów. Po rozdaniu nagród rozpoczęły się tańce. Chwilę po nich odbył się pierwszy konkurs dla dzieci młodszych. Polegał on na wyjęciu z miski jak największej ilości ziaren grochu w określonym czasie. Po konkursie znowu przeszliśmy do zabaw i tańców - wszyscy się świetnie bawili. Po krótkich potańcówkach nastąpił konkurs dla klas IV-VIII. Były to kalumbury. Wychowawca klas czytał kartki z hasłami i pokazywał to, co było na niej zapisane. Klasy świetnie się bawiły, a i nauczyciele mieli wielki ubaw. Po kalamburach oraz tańcach rozpoczęła się zumba, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy balu. Były 3 rundy ćwiczeń i było bardzo fajnie. Po zumbie znowu tańce, a po tańcach niestety koniec balu. Rozeszliśmy się do klas i przebraliśmy.

    Wszystkim uczestnikom balu bardzo się podobało, wszyscy byli zadowoleni z upominków, które otrzymaliśmy. Wszyscy z małymi wyjątkami byli ciekawie i ładnie przebrani.

    Małgosia Chylewska

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka

    10 stycznia gościliśmy w murach naszej szkoły wyjątkowych gości. Przybyli do nas na uroczystość środowiskową Babcie i Dziadkowie. Z okazji zbliżającego się Ich święta przedstawiliśmy montaż słowno-muzyczno - taneczny. Po występach wszyscy uczniowie odśpiewali "Sto lat", złożyli życzenia i wręczyli laurki. Nasi goście nie szczędzili nam braw, podziękowań i słodkości. Rodzice zaprosili swoich rodziców, a naszych dziadków na poczęstunek przy kawie i herbatce.

  • Święta tuż, tuż

    Święta tuż, tuż

     

    Wigilię obchodzimy 24 grudnia wieczorem.

    Pierwszym dniem świąt jest Boże Narodzenie, obchodzone o północy 25 grudnia, a kolejnym świętem nazywamy dzień świętego Szczepana,

    który obchodzimy 26 grudnia.

    Ubieranie choinki - skąd wzięła się ta tradycja?

    Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, nie jest ona jednak bardzo stara. W Polsce tradycja ubierania choinki przyjęła się dopiero w XVIII i XIXw. Przywędrowała z Niemiec. Na początku ludzie stroili choinkę tylko w miastach, gdyż na wsi wolano wieszać pod sufitami uciętą gałąź  sosny, świerku lub jodły i ją ozdabiać. Była to tak zwana „Podłaźniczka”. Jednak później wiejska ludność także zaczęła ozdabiać choinki.

    Strojenie choinki przyjęło się w domach katolickich, mimo, że nie od razu zostało przyjęte przez Kościół. Wcześniej ta tradycja istniała u pogan i było to czymś w rodzaju magicznego rytuału, który miał na celu zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.

    Najczęściej tradycyjnie za choinkę służy jodła, lub świerk. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zielony kolor świątecznej choinki symbolizuje nadzieję. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

    R. Dąbrowski

    Źródło: https://muratordom.pl/wnetrza/dekoracje/choinkowa-tradycja-aa-H7Uj-x1Ar-NsVZ.html?question=show_result#quiz-

  • Podsumowanie projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

    Podsumowanie projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

    Z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała". Realizujemy go od 1 września do 31 grudnia.
    Uczniowie klas starszych wzięli udział w wycieczce rowerowej trasą Wielowicz-Szynwałd- Karolewo. Na miejscu oddali hołd ofiarom niemieckiego Obozu Internowania w Karolewie. Kilka dni później uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli w Domu Kultury w Więcborku film pt. "Karolewo 1939".
    Wszyscy uczniowie naszej szkoły nauczyli się bądź utrwalili hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". 9 listopada włączyliśmy się w "Rekord dla Niepodległej", o godzinie 11.11 razem z uczniami innych szkół w Polsce odśpiewaliśmy hymn.
    Odbyły się różne konkursy:
    - Konkurs Piosenki Patriotycznej,
    - Szkolny Konkurs Recytatorski "Wiersze dla Polski",
    - Konkurs Plastyczny dla dzieci i ich rodziców "Moja mała Ojczyzna",
    - Konkurs Fotograficzny "To wszystko Polska".
    Zwycięzcy ww wymienionych konkursów zostali obdarowani dyplomami i upominkami.
    Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie nauczyli się tańczyć poloneza, który został zaprezentowany podczas realizacji ostatniego zadania z projektu - szkolnego dnia sportu "Polska biało - czerwoni".
    Dzieci oddziału przedszkolnego ze swoją wychowawczynią zorganizowały kącik o tematyce patriotycznej "Piękna nasz Polska cała".
    Centralnym punktem obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę była uroczysta Wieczornica. Odbyła się ona 8 listopada o godz. 17.00. Zaproszeni zostali na nią Wójt Gminy Sośno, Radni Gminy, Sołtysi wsi, w którzy mieszkają nasi uczniowie oraz rodzice. Zaprezentowano bardzo wartościowe przedstawienie pt. "Pisk białego orła", przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Wszyscy uczestnicy wieczornicy śpiewali polskie pieśni patriotyczne.
    W atmosferze mikołajkowej uczniowie i nauczyciele wzięli udział w zawodach sportowych "Polska biało - czerwoni". Odbyły się one w na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Sośnie. Odbyły się różne konkurencje sportowe. Wszystkim towarzyszył prawdziwy duch walki.

    I. Giersz, Z. Gromacka

     

  • Spotkanie opłatkowe emerytów

    Spotkanie opłatkowe emerytów

    Tradycją już stało się goszczenie w murach naszej szkoły seniorów z okolicznych miejscowości na corocznym spotkaniu opłatkowym. Goście w wielkim skupieniu obejrzeli występ dzieci z oddziału przeszkolnego oraz klas I - III. Występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami, specjalnym podziękowaniami z ust goszczącej emeryki oraz słodyczami. Po świątecznych życzeniach pana wójta Leszka Stroińskiego oraz pani dyrektor Marii Gorzelańczyk nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie. 

    Red.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Przepałkowie
    Przepałkowo 7
    89-412 Sośno
  • telefon/fax: 523 884 678

Galeria zdjęć